Ana sayfa Keşfet

Alkollü İçecekler Vegan Mı?

8705
0
PAYLAŞ

Bir çoğunuz gibi ben de ilk duyduğumda şaşırmıştım; şarap nasıl olur da vegan olmayabilir?! Ya da Bira? Alkollü içeceklerin ana maddesi bitki ve alkol değil miydi? Çoğumuzun aklına içerisinde hayvansal ürün bulunacağı ya da vegan olmayacağı gelmiyor. Ancak bazı alkollü içecekler veganlara uygun olmayan maddeler içerebiliyor. Bu maddeler şarabımın içerisinde ne arıyor diyebilirsiniz!

Ürün etiketleri üzerinde belirtilmese de, bazı alkollü içiceklerin hatta bazı meşrubatların içerisinde balık tutkalı, jelatin, yumurta, süt ürünleri ve benzeri katkı maddeleri bulunabiliyor ya da filtreleme aşamasında dahil edebiliyorlar.

Kısaca, alkollü içeceklerin yapım aşamasında; süt ürünleri, bal, tavuk, ve diğer ürünler kullanılırken; filtreleme aşamasında balık tutkalı, jelatin, yumurta beyazı, deniz kabukluları kullanabiliyor. Ayrıca bazı şeker yapımında da kemik tozu kullanılabiliyor.

Örneğin, birçok likör süt ürünleri içeriyor ve campari gibi bazı içecekler, hamile dişi Dactylopius’un ezilmiş cisimlerinden türetilen kırmızı bir gıda renklendirmesi olan kosineal öz ile veya karmin ile yapılıyor. Mideniz bulandı değil mi?

Biraz daha detaylı araştırma yaptığımda şu bilgilere ulaştım:

Parlatma, şarap veya biranın açıklığa kavuşturulması işlemidir ve saflaştırma genellikle işleme işleminin tamamlandığı veya yakınında eklenen maddelerdir. Parlatma, içecek berraklığını arttırmak veya lezzet ve / veya aromayı ayarlamak amacıyla sülfürler, proteinler, polifenoller, benzenoidler veya bakır iyonları gibi organik bileşikleri çıkarır.

Saflaştırma işleminde veya bir bileşen olarak, aşağıdaki ajanlardan biri veya daha fazlası kullanılabilir:

 • Albumin: Yumurtadan veya kurutulmuş kandan türetilmiş albumin
 • Kazein: sütten türetilir
 • Kömür: çoğunlukla hayvan kemiklerinden türetilir
 • Carmine: Böceklerden türemiş renklendiriciler
 • Gliseril monostearat:  bazen yağ ayrıştırmasıyla elde edilen hayvan türevi olan köpürme önleyici madde
 • Laktoz ve laktobasilüs veya laktik asit
 • Jelatin: kemik, deri ve tendonlardan yapılmıştır
 • Pepsin: Bazen domuzlardan türetilen bir başlık
 • Şeker: Çoğu kez kemik kömürü kullanılarak beyazlatma sağlar
 • Bal: arılardan türemiş
 • Chitin : Yengeç, ıstakoz vb. Kabuklarından türetilen Chitin
 • Ve en saçması: Balık tutkalı: balıkların yüzme mesanelerinden türetilir. Benim de yeni öğrendiğim bir konu; gaz mesanesi, balık avcısı veya hava mesanesi olarak da bilinen yüzücü bir mesane, bir balığın yüzme kapasitesini kontrol etme kabiliyetine katkıda bulunan ve dolayısıyla su derinliğinde olmadan kalmasına izin veren dahili bir gaz dolu organdır, enerjiyi boşa harcamak zorunda kalmamaları için.

Vegan olup olmadığını nasıl anlayacağız?

Marketlerden satın aldığımızda ne yazık ki etiketlemede vegan ibaresi olmadığı hatta içeriğini tam olarak belirtmedikleri için hangi yöntemle yapıldığını ve neler içerdiğini tam olarak göremiyoruz. Hem üretim hem de etiketleme standartları ülkeden ülkeye de farklılıklar gösterebiliyor.

Örneğin, Avrupa Komisyonu’nun alkollü içecekler için yapılan düzenlemelerinde sadece % 1.2 veya daha düşük bir mukavemete sahip alkollü içecekler için tam bir liste gerekli görülüyor. Bu, yalnızca düşük veya alkolsüz bira, şaraplar ve sosların tüm bileşenlerini listelemeleri anlamına geliyor.

Bunun en sağlıklı yolu firma ile doğrudan iletişime geçmek, bu da her zaman mümkün olmuyor. Şirketler mail ve telefonla iletişim kurduğunuzda net ve belirgin olarak geri dönüş yapmayabiliyor. Bunun dışında araştırma yaparken yabancı bir web sitesine ulaştım, ve yalnız olmadığımıza sevindim!
barnivore.com iki vegan tarafından işletiliyor. Belirli bir içeceği arayabilir ve başkaları hakkında sahip olduğunuz bilgilere katkıda bulunabiliyorsunuz. Bunun dışında http://urbantastebud.com/vegan-alcohol-list/ sitede alkollü vegan içeceklerin listesini bulabilirsiniz.

İki yıl önce okuduğumda sevindiğim bir diğer haber de İrlanda’nın meşhur siyah bira markası Guinness’in içeriğinde bulunan balık jelatinini çıkartarak vegan bira üreteceği olmuştu. Daha bir çok üretici firmanın aynı bilinçle ürünler çıkarması dileğiyle…

Sevda Sarp

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.