Ana sayfa Öğren

Vegan 101: Veganlar Neden Bal Tüketmez

19740
0
PAYLAŞ

En çok soruyla karşılaştığımız içeriklerin en başında bal geliyor. Kısaca neden veganlar bal ve arı ürünlerini tüketmiyorlar buna değinmek istedik.

Bal, arıların soğuk kış günleri ya da zorlu hava şartlarında tüketebilmeleri için yine arılar tarafından hazırlanan, onlar için gerekli ve yeterli tek besin kaynağıdır.

Bal arıları, bal midesi denilen organlarını doldurabilmek için ortalama 1500 çiçekten nektar toplar. Bal midesi denilen midelerinde nektarı bala dönüştürecek kimyasal enzimler bulunur. Koloniye döndükten sonra bu nektar evci arılar tarafından çiğnenerek ve kusularak bal yapım süreci tamamlanmış olur. Bu bal, kış ayı boyunca koloninin refahı için gereklidir.

Veganların neden bal tüketmediğine gelince, öncelikle veganlığın kısa bir tanımını yaparak başlayalım. Etik bir felsefe olan veganizm, insanların hayvanlar üzerinde herhangi bir hakkı olmadığı düşüncesiyle başlar. Vegan birey, hayvan sömürüsü olan, hayvan ürünü olan hiçbir şeyi kullanmaz. Kısacası bir vegan için arı ile tavuk arasındaki tek fark boyutlarıdır. İkisinin de yaşam hakkı eşittir.

Arı yetiştirenler, çoğu zaman kovandan bal aldıklarında, yerine şekerli başka bir besin bırakırlar, bu besin arılar için yetecek yağ, vitamin ve benzeri besinleri içermez. Arılar ise kaybettikleri balı yerine koymak için tekrar canla başla çalışmaya koyulurlar. Kovandan bal alma sırasında birçok arı da çiftçiyi sokmaya çalışarak can verir.

Bal arıları, daha fazla verim alınacak şekilde özel olarak yetiştirilmektedir. Bu seçici yetiştirme, gen havuzu popülasyonunu daraltarak, hastalıklara ve büyük ölçekli ölümlere yol açıyor. Ayrıca kovanlara yerleştiren ithal arıların da hastalıklara yol açabildiği biliniyor.

Bu hastalıklar daha sonra diğer polen taşıyıcılara(kuşlar, böcekler, vb.) da sıçrayabiliyor.

Bazı arı yetiştiricileri, kraliçe arının kovanı terk edip başka yerde yeni bir koloni kurmasını önlemek için, kraliçenin kanatlarını kesiyor.

Her ticari endüstride olduğu gibi arıcılıkta da öncelik her zaman daha fazla kar elde etmek. Durum böyle olunca, toplu olarak yetiştirilen çiftlik arıları, diğer polen taşıyıcıların popülasyonunu olumsuz yönde etkiliyor. Örnek olarak sayıları azalan çeşitli kuş türleri ve diğer arılar gösterilebilir.

Arılardan farklı olarak biz insanlar bal tüketmeden de yaşayabiliyoruz. Bal için birçok alternatif mevcut, en basitinden pekmezler, katkısız hazırlayabileceğiniz reçeller ve agave şurubu hemen akla gelen seçenekler arasında sayılabilir.

Siz de arılara destek olmak istersiniz, bal ve bal mumu ürünleri tüketmeyerek başlayabilirsiniz.

Aslı Aydoğdu

Kaynaklar:

https://www.vegansociety.com/go-vegan/why-honey-not-vegan

http://www.vegetus.org/honey/bib.html#balderrama

 

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.