Ana sayfa Ye -İç

Dört Malzemeli Ekşi Krema Sosu

1014
0
PAYLAŞ

Daha çok Meksika mutfağında kullanılan ‘sour cream’ benim de zaman zaman yaptığım bir şey, illla Meksika’lı olmamıza gerek yok değil mi? 😊  Çoğunlukla atıştırmalıkların yanında, dürümlere, ya da Meksika usulü fasulye yaptığımda kullanıyorum bu sosu. Ekşi kremanın bir kaç değişik tarifini vermek mümkün aslında. Ama ben en basit ve temel versiyonunu paylaşmak istedim, böylece istediğiniz baharat ya da tatlarla zenginleştirebilirsiniz.

Basitliği seviyorum ve onları bu sitede paylaşmanın yollarını hep arıyorum. Kendi  kendinize vegan ekşi krema yapmak son derece kolay ve buzdolabında beş veya altı gün boyunca dayanabiliyor. Bu temel bazı yaptığınızda çeşitlendirmek hem keyifli hem kolay.

Bir püf noktası olacak sadece; geceden kajuları ya da bademleri ıslatmanız gerekecek 😊 Kajuları ıslatmanın yumuşatmanın yanı sıra bir başka faydası da var; ıslatma enzim aktivitesini artıracak, besinlerin beden tarafından daha fazla emilmesini ve sindirilebilirliğini arttırılmasına yardımcı olacak. Hadi başlayalım;

Sadece 4 malzeme gerekli:

  • 1 cup kadar kaju ya da badem
  • 1 limon
  • Yarım cup su
  • Tuz

Kajuları/bademleri ideal olarak bir gece önceden ya da en az dört saat kadar suda bekletin. Tüm malzemeleri blendera ekleyin ve iyice krema kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Ekşiliğini artırmak için biraz daha limon suyu ya da sirke kullanabilirsiniz. Buzdolabında 20 dakika kadar tuttuğunuzda krema daha da katılaşacaktır. Dilerseniz dereotu da ilave edebilirsiniz, tadını inanılmaz güzelleştiriyor.

Ekstra su ilavesi, kajularınızı ne kadar sabaha kadar ıslattığınıza bağlı. Ne kadar uzun süre ıslatırsanız, emici olacak su daha az sıvı gerekli hale gelir. Daha az su daha inceltici iken daha az su daha koyu bir ekşi krema ile sonuçlanır. Çok fazla sıvı koyduğunuzu düşünüyorsanız, birkaç kaju ekleyin ve pürüzsüz olana kadar karıştırın. Soğutmanın aynı zamanda kremanızı yoğunlaştıracağını unutmayın.

Afiyet olsun!

Sevda Sarp

 

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.