Ana sayfa Keşfet

Ekolojik Ayak İziniz Ne Kadar Büyük?

596
0
PAYLAŞ

Ekolojik Ayak İzi Nedir?

Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın tanımına göre: Mevcut teknoloji ve kaynak yönetimiyle bir bireyin, topluluğun ya da faaliyetin tükettiği kaynakları üretmek ve yarattığı atığı bertaraf etmek için gereken biyolojik olarak verimli toprak ve su alanıdır. Ekolojik Ayak İzi “küresel hektar” (kha) ile ifade edilir. Buna altyapı ile atık karbondioksitin (CO2) emilimini sağlayacak bitki örtüsü için gerekli alanlar da dâhildir.

           Ekolojik Ayak İzi (ha) = Tüketim x Üretim Alanı x Nüfus        

Beslenme ve Ayak İzi

Global Footprint Network’e göre, ekolojik ayak izi “doğanın atıklarımızı ne kadar hızlı absorbe edebileceğine ve yeni kaynaklar yaratmamıza kıyasla kaynakları ne kadar hızlı tükettiğimizi ve atık ürettiğimizi ölçüyor”. Gıda tüketimi ve üretim döngüsü ölçülen kritik bir ayak izi bileşenidir ve bireyin veya bir topluluğun gıda tüketimini desteklemek için gerekli biyolojik açıdan verimli topraklar ve deniz hektarlarının sayısı dikkate alınarak ölçülür.

Veganizme yönelik beslenme değişikliği, kişinin, ev halkının veya toplumun ekolojik ayak izini azaltmanın en güçlü, somut yollarından biridir. Environmental Work Group verilerine göre, dört kişilik bir aile et ve peyniri bir hafta boyunca yemeyi bırakırsa, arabalarını 35 hafta boyunca kullanmayı bırakmış gibi çevreye de faydalı olurlar.

Etin Tüketiminin Etkisi

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü tarafından 2006’da yayınlanan bir rapora göre, başta et üretimi olmak üzere hayvancılık, küresel ısınmanın ana itici unsuru olan toplam dünya sera gazlarının yaklaşık beşte birini oluşturuyor. Küresel et endüstrisi ulaştırma sektöründen, özellikle de fabrika çiftliklerinden daha fazla kirletmekte ve hayvan refah ihlalleri ve iş gücü koşullarının kötü olması nedeniyle sıklıkla eleştirilmekte.

Süt ve Yumurtaların Etkisi

FAO’ya göre, toplam dünya sera gazlarının yaklaşık yüzde 2.7’si süt üretiminden geliyor. EWG, peynir dışındaki süt ürünlerini ve yumurtaları etten daha çevre dostu protein kaynakları olarak tanımlar. Etnik kökenli diyet American Journal of Clinical’daki ABD’li bilim adamlarının Mayıs 2009’da yayınladığı bir araştırmaya göre, etçil ovo vejetaryen olanlardan daha “2.9 kat daha fazla su, 2.5 kat daha fazla birincil enerji, 13 kat daha fazla gübre ve 1.4 kat fazla böcek ilacı” gerektiriyor.

Bitkisel Beslenmenin Etkisi

İsveç’te Mayıs 2009’daki American Journal of Clinical Nutrition makalesi şunu vurguluyor: “Sebze, hububat ve baklagiller bazlı bitki gıdaları, uçaklar tarafından taşınanlar dışındaki en düşük GHG emisyonlarını sunuyor. Bitki esaslı bir diyet için yapılan değişiklikler Sera gazı emisyonlarının azaltılmasında büyük ölçüde yardımcı olur… ve özellikle yerel olarak veya bölgesel olarak yetiştirildiklerinde, tamamen bitki esaslı veya vegan diyeti, en çevre dostu mutfağı temsil eder.

Ayak İzinizi Nasıl Bilirsiniz?

Bununla ilgili çok iyi bir web sitesi var: MyFootprint.org

Ekolojiye verdiğiniz etkinizi MyFootprint.org’da hesaplarsanız, diyetinizin sonuca kesin olarak katkısını görebiliyorsunuz. Tabii, ülke ve yerel, işlenmemiş gıda tüketimi seviyenize göre değişebilir. Bununla birlikte, en çevre dostu diyet olarak veganizmle ilgili bilimsel kanıtları evinize getiren küçük bir deney deneyebilirsiniz. Myfootprint.org testini, “Diyetinizi en iyi tanımlayanınız” sorusu haricindeki tüm cevapları kullanarak birkaç kez tekrarlayabilirsiniz. “Her zaman,” vegan “ile başlayan ve” besin zincirinin üstü “ile biten farklı bir cevap seçimi yapmayı deneyin, “Listeden aşağı doğru ilerledikçe toplam ayak izi büyük olasılıkla genişleyecektir.

Türkiye ekolojik Ayak İzinde Alt Sıralarda

Dünya ortalamasına bakıldığında ekolojik ayak izi en yüksek Birleşik Arap Emirlikleri geliyor. Katar ve Danimarka listeyi takip ederken Türkiye 188 ülke arasında 72. sırada yer alıyor. https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_ecological_footprint

Ayak İzinizi değiştirebilirsiniz

Bol miktarda online kaynak, diyetinizdeki et, süt ve yumurtaları azaltmanıza veya ortadan kaldırmanıza ve daha fazla yerel ve organik gıdaları yemenize yardımcı olabilir.

İnsanoğlu olarak dünyayı tanımanın ötesinde işgal etmiş ve değiştirdik. Ormanların, tarlaların ve geniş açık vahşi doğaların olması gereken yerde evler, yollar ve şehirler inşa ettik. Irmakların gidişatını değiştirdik, denize kıyısı oluşturduk, temelde insan olmayan (sakinlerine az rastlanır şekilde yeryüzünü yağmaladık. İnsanlar bugün avlanıyor, avlanıyor ve çiftlik yapıyor, doğanın diğer paydaşlarına ait olan toprak ve suya el koyuyor.

Ekolojik sisteme verdiğimiz zararı düşününce daha sağlıklı ve canlı bir yaşam döngüsüne geçerek bitkiler ve hayvanlarla, doğayla içiçe bir denge oluşturmamızı diliyorum. Yemek yemenin ve etik olarak dünyaya bakmanın birçok sağlıklı yolu mevcut. Elbette sanayileşme ve modern teknoloji ile birlikte sadece yediklerimizle değil, kullandığımız teknoloji aletleriyle, arabalarla, yaşadığımız evle bile ekolojiye zarar veriyoruz. Modern dünyada bu zararı sıfırlamak mümkün değil, ama en azından azaltabiliriz.

Sevgilerimle,

Sevda Sarp

 

Kaynaklar:

National Footprint Accounts 2016, Open Data Platform

WWF

Wikipedia

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.