Ana sayfa Keşfet

Kitap Önerisi: Kansere Karşı Doğru Beslenme Rehberi, Çin Diyeti

589
2
PAYLAŞ

Yapılan bir çok araştırma gösteriyor ki, insanların sağlıkları gittikçe kötüleşiyor. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan, topraktan git gide uzaklaşan kişilerin ciddi sağlık sorunları yaşadığı, ve ne yazık ki düzensiz beslenme kaynaklı hayati risk taşıyan rahatsızlıkların arttığı bir gerçek. Kısa tarihe baktığımızda bile obezite, kanser, kolestrol, şeker gibi hastalıklara yakalanma oranında ciddi bir artış gözlemleniyor. Yaşadığımız şehir düzeni yeni nesillerin de küçük yaşlarda bazı rahatsızlıklara maruz kalmasına sebep oluyor.

Ne yazık ki bu rahatsızlıkların en temel iki sebeplerinden biri beslenme düzeni; diğeri ise stres. Paketlenmiş ürünlerin artması, hazır gıdaların günlük koşuşturma içerisinde tercih edilmesi ve de küçük yaştakilerin özellikle cazibesine kapıldıkları abur cubur alışkanlıkları hastalıkların ilerlemesine katkıda bulunuyor.

Elbette kalıtımsal faktörler de hastalığa yalakalanma riskini artıyor, ancak beslenme düzenindeki değişiklikler ve dikkatle bu oranı düşürmek ve bazı rahatsızlıkların önüne geçmek mümkün. İşte Kansere karşı doğru beslenme, Çin Diyeti tam da bu konuya değiniyor. Colin Campbell’in kitabında özetle verdiği genel mesajı: sağlıklı yaşamak istiyorsanız beslenme alışkanlıklarınızı değiştirin.

Baba ve oğlu Campbell’in yaptıkları araştırmalar sonucunda beslenme ve hastalıklar arasındaki buldukları bağlantılar herkese ışık tutacak nitelikte. Cornell Üniversitesi, Oxford Üniversitesi ve Çin Alternatif Tıp Akademisi’nin 20 yıllık ortaklığı ile gerçekleştirilen bir araştırmadan yola çıkan kitap, hayvansal ürünleri fazlasıyla tüketen bireylerde kronik hastalıkların başgösterdiği, ancak bitkisel yiyeceklerle beslenenlerinse çok daha sağlıklı olduğunu savunuyor.

İçerdiği bulgular ve beslenme düzeninin sağlığa etkilerini anlamak için kitap kesinlikle okunmaya değer. Kitap aynı zamanda yediklerimiz ve yaşam düzenimiz hakkında daha çok araştırmaya ve sorgulamaya teşvik etmesi açısından da önemli.

Sevda Sarp

PAYLAŞ

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.