Ana sayfa Gündem

Laboratuvarda Tavuk Eti

257
0
PAYLAŞ

Teknoloji her geçen gün bizi şaşırtmaya devam ediyor. Suni biftek ve hamburgerden den sonra bilim adamları yenilebilir tavuk eti üretimini gerçekleştirdi. Ama bu tavuk bildiğimiz tavuklardan değil. Tadı ve görüntüsü kızarmış tavuğa birebir benziyor ama hiç bir tavuğa zarar vermeden tamamen laboratuvarda yetiştiriliyor.

Et tüketiminin doğaya verdiği zararları aza indirmek amaçlı bu tarz girişimlerle daha çok karşılaşacağız gibi görünüyor. Bu konuda araştırma yapan şirketlerden biri de Memphis Meats. San Francisco merkezli şirket, dünyanın ilk laboratuvardaki yenilebilir tavuğu hayvan hücrelerinden ürettiğini açıkladı. Fotoğraftaki tavuk işte tam da bu üretimin ürünü. Ne kadar da gerçeğe benziyor değil mi?

Şirket, hayvanların üremesine ya da katledilmesine ihtiyaç duyulmayacak şekilde doğrudan hücre geliştirme yöntemiyle yeni ürünler geliştirmeyi planlıyor. Daha önceki açıklamalarında da steril bir ortamda ineğin kas dokusu ekilerek üretilen laboratuvar büyümüş köfte ürettiğini belirtmişlerdi. Şirket önümüzdeki birkaç yıl içinde üretim maliyetlerini düşürmeyi ve ürünlerini 2021’de halka sunmayı planlıyor.

Böyle bir tavuğu yemeyi kaç kişi tercih edebilir bilemiyorum. Ama çevremde aslında vegan olmak isteyen, ama etin ve tavuğun, balığın tadını çok sevip vazgeçemeyen çok kişi tanıyorum. Bu yüzden ben yemeği tercih etmesem de bu tarz gelişimleri hayvan zulmünü azaltacağı için destekliyorum.

Öte yandan, geleneksel hayvancılık, sera emisyonlarının yaklaşık% 18’ini oluşturuyor, yılda 47.000 mil kare kullanıyor ve dünyanın suyunun %70’ini tüketiyor. Bu açıdan bakıldığında da olumlu katkıları olacağını düşünüyorum. Ancak bu yeni teknoloji yaygınlaşana kadar vegan beslenme düzenine geçmek hayvanların acı çekmemesi açısından en doğru seçenek.

Sevgiler,

Sevda Sarp

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.