Ana sayfa Öğren

Mikrofiliz Mucizesi

1164
0
PAYLAŞ

Oku öğren yap beslen kuşağında bugün: mikrofilizler. 

Sanırım en sevdiğim ve heyecanlandığım konulardan biri bu olabilir. Çünkü bu küçücük minicik filizlerde faydalı bir çok kodlama var. Doğanın kodları, toprağın şifası, hücrelerimizi besleyecek moleküller bu filizlerin altında!

Tam olarak filiz nedir?

Pek çok farklı türleri var aslında; neredeyse yenilebilir bitkiler olduğu kadar filizlendirme de var diyebiliriz. Fasulye filizi, ayçiçeği filizi, çavdar filizi … her bitkisel yiyecek bir filizle başlar ve sonra büyür. Tahıllar, tohumlar, bakliyat, buğday ve arpa, havuç çekirdeği yağı, kişniş tohumları ve yerfıstığı.. yani sevdiğimiz her şey 😊

Ancak günümüzde filizleri yemenin başlıca nedeni, beslenme ve sindirim ile ilgilidir. Aslında biyolojik açıdan en yoğun biçimde bulunan bir bitkiden en iyi fayda sağlamaya yönelik bir durum bu. Biyolojik olarak gıdaları filizlendirdiğinizde hem karbonhidratları hem de proteinleri sindirebilen proteinolitik enzimleri arttırmış oluyorsunuz. Sindirim enzimleri içermeyen gıdaları yediğinizde proteolitik enzimler üretirken, vücudunuz onları üretmek zorunda kalır yani enzim üretmesi yerine. Bir süre sonra, vücudunuzun doğru enzimleri üretme kabiliyeti, hastalıkla mücadele etme kabiliyeti ile birlikte azalıyor.

İşte tam burada mikrofilizler imdadımıza yetişiyor çünkü filizlenmiş gıdalardan gelen enzimler, vücudunuzun artık üretmediği enzimlerin yerini alabiliyor.

Dahası da var.. Genç olan filizler, üç günlük filizler örneğin, kimyasal olarak kansere neden olan ajanlara karşı korunmaya yardımcı olan olgun sebzenin ana enzim indükleyicisi olan glukoraphanin’in 10 ila 100 katını içeriyor!

Bir çok araştırmaya göre, filizlenmiş gıdaları yemek sadece antioksidan C vitamini içeriğini artırmakla kalmıyor, aynı zamanda klorofil içeriğini de arttırıyor, yani çok iyi bir şey! Zararlı bakterilere karşı korur ve oksijen ve bağışıklık sisteminizin seviyelerini arttırıyor.

Neden Mikrofilizler?

Bazılarınız olgunlaşmış ve pişirebileceğim mercimek varken neden filizini yiyeyim diye düşünebilir. Ne yazık ki, bu baklagiller yetişmiş ve olgunlaşmış versiyonlarında eksik olan besin öğeleri bulunuyor. Sadece, tohumdan tam yetiştirilen bitkiye geçişi sırasında farklı besin maddeleri bulunabiliyor hatta bazıları daha yoğunlaşmış olabiliyor. Örneğin, bağışıklık sisteminizi güçlendiren ve hücreleri serbest radikal hasarına karşı koruyan E vitamini içeriğine sahip olan brokoliye bakıldığında çiğ veya pişmiş brokoli içinde 1.5 mg bulunurken bir fincan brokoli filizi içersinde 7,5 mg kadar olabiliyor. Selenyum içeriği yine aynı ölçeğe göre 28 mg’dan 1.5’e kadar azalabiliyor.

C, A ve K vitaminleri yanında filizler elyaf, manganez, riboflavin, bakır, protein, tiamin, niasin, vitamin B6, pantotenik asit, demir, magnezyum, fosfor ve potasyumu da içerir. Bu vitamin ve minerallerin kazandırdığı miktarlar, vücudun neredeyse her alanında yarar sağlar. Filiz gıdaları yediğinizde, karbonhidratları ve proteinleri sindirebilen yüksek derecede konsantre proteolitik enzimleri arttırıyorsunuz.

Filizlendirelim O Zaman!

Bir kere salata veya sandviçlerin içinde tadına vardıktan sonra çok seveceğinize eminim. Kendi filizlendirme projeniz de hem kolay hem de eğlenceli olacak.

Kendi tohumlarınızı filizlendirirken, kimyasal olarak işleme tabi tutulmadıklarından emin olmaya çalışın. Temiz bir kavanozda, filizlendirmek istediğiniz baklagili (örneğin mercimek) yaklaşık üçte bir temiz su ile doldurup, kavonozun kapağını bir tülbentle kapatın ve gece boyunca bekletin- gece olması önemli!

Sabah suyu boşaltın ve durulayın kavanozun yan tarafını çevirin ve filizleninceye kadar günde üç kez tekrarlayın – ortalama üç gün boyunca bu işlemi yaptığınızda minik filizciklerin çıktığını göreceksiniz. Durulama işlemi minik baklagilleri nemlendirip filizlenmelerine yardımcı olacaklar.

Dikkat edilmesi gereken birkaç nokta daha: Kabınız üçte biri tohum dolu olmalı, zaten su ile beraber yaklaşık sekiz kat kadar şişerler.. ve oda sıcaklığında iyi hava dolaşımı ile tutmanız gerekiyor.

Sevgiler..

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.