Ana sayfa Ye -İç

Oil Pulling

1137
0
PAYLAŞ

Evet, belki de bir kaç yerde gördüğünüz, okuduğunuz bir konu: ağızda yağ çevirmece yani oil pulling.
Bunu her sabah uygulamaya çalıiıyorum, faydalı bir şey olduğundan sizinle de paylaşmayı borç bildim 😊 Zaten son günlerde de oldukça popüler olmaya başladı.

Ayurveda tıbbında öncelikle kullanılan, Ayurveda’da gandusha olarak bilinen – özellikle Hindistan cevizi yağı ile yapılan yağ çekme/çevirme, ağzınızda bir çorba kaşığı yağ (genellikle hindistancevizi yağı, zeytin ya da susam yağı) çevirerek harika bir oral detoksifikasyon prosedürü oluyor. Ve 20 dakika kadar yapmak yeterli.

Sanki sabunla ellerimizi yıkar gibi hindistan cevizi yağı da dişlerimizi ve diş etlerimizi temizliyor, arındıyıro bir nevi detoks etkisi veriyor. Tam anlamıyla toksinleri ağzından emip ve boşlukları ve hastalıkları önlemek için gereken diş sıvılarının düzgün akışına katkıda bulunan temiz, antiseptik bir ağız ortamı oluşturuyor.
Bu inanılmaz etkili yöntem, yüzyıllarca Hindistan için geleneksel bir çare olarak kullanılmış. Hatta etki ettiği bazı alanlar :

Diş çürümesini önler
Ağız kokusu öldürür
Kanayan dişeti iyileştirir
Kalp hastalığını önler
Enflamasyonu azaltır
Diş beyazlatır
Bağışıklık sistemini güçlendirir
Akne geliştirir
Dişetleri ve çeneleri güçlendirme sağlar.

Yani, daha beyaz dişleriniz olsun istiyorsanız, hindistancevizi yağı çekme yönteminden daha iyi, daha güvenli bir beyazlatma uygulaması olmadığını görebilirsiniz. Hem dişleriniz daha güzel görünecek hem de bir çok ağız toksininden kurtulacaksınız.
Şuana kadar bu konu ile ilgili yapılmış 20’den fazla çalışma ve araştırma mevcut. Aslında yüzyıllardır yapılan bu uygulamanın bilimsel araştırması biraz geçikerek gelse de, bu geleneksel yöntemin faydalarını bilim de açıklamış oldu.

Örneğin; Ayurveda ve Bütünsel Tıp Dergisi, ağız sağlığına bütüncül yaklaşımları gözden geçiren bir çalışmayla altını çizdi ve yağ çekmenin, dişçilerin çürümesini ve kaybını önleyen, bilim insanlarının bildiği en etkili doğal sağlık çözümlerinden biri olduğunu keşfetti. Ayrıca direk alıntı yapmak gerekirse : ‘’yağ çekme, son zamanlarda pek çok farklı sağlık sorunu için bir çare olarak popüler hale gelen güçlü bir detoks etkisi gösteren Ayurvedik Teknik olduğu yine bu çalışmada belirtilmiş. Bu yöntemi kullanarak, birçok kronik hastalıkta cerrahi veya ilaç önlenebilir. Yağ çevirme hem koruyucu hem de tedavi edicidir. Bu şifa yönteminin heyecan verici yönü basitliktir ‘’.
Bu konunun ne
kadar etkili olduğunu farketmişinizdir umarım. Meraklısı için gerekli kaynakları dipnot olarak aşağıda paylaşıyorum, mutlaka göz atın derim.

5 Kısa Adımla Yağ Çekme

Sabah uyanınca ilk iş yapılması gerekiyor. Su içmeden, dişleri fırçalamadan.
1-2 kaşık hindistan cevizi yağını ağzınızda 20 dakika kadar çevirin, dişlerinizin arasından geçirin. Burada dilinizi de kullanmanız iyi olur.
Çevirme işlemi bitince tükürüp ağzınızı sui le çalkalayın. Tuzu su da kullanabilirsiniz.
Dişlerinizi normal şekilde fırçalayın.
Bu işlemi haftada 3-5 uygulamak öneriliyor.

Ben yağ çevirme yani oil pulling işlemini uzun süredir uyguluyorum. Kendi diş sağlığımdan ve bana verdiği histen çok memnun kaldım. Umarım sizin için de kolay ve iyi bir etki verir.

Yarın sabah başlıyor muyuz? 😊

Bazı yararlı kaynaklar:

Tooth brushing, oil pulling and tissue regeneration: A review of holistic approaches to oral health: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3131773/

http://www.coconutresearchcenter.org/article%20oil%20pulling.htm

http://www.johcd.org/pdf/Effect_of_Oil_Pulling_on_Plaque_and_Gingivitis.pdf

Shirley T, Naveen K, Balkrishna A. Use of Ayurveda in promoting dental health and preventing dental caries. Indian J Dent Res. 2009;20:246

Hebbar A, Keluskar V, Shetti A. Oil pulling – Unraveling the path to mystic cure. J Int Oral Health. 2010;2:11–4

Asokan S, Emmadi P, Chamundeswari R. Effect of oil pulling on plaque induced gingivitis: A randomized, controlled, triple-blind study. Indian J Dent Res. 2009;20:47–51

Robert BS, Stefanos NK, Janet P, Michael JB, David ME, Roger BD, et al. Heavy Metal Content of Ayurvedic Herbal Medicine Products (HMPs) JAMA. 2004;292:2868–73

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.