Ana sayfa Keşfet

Sevgi Menüsü

346
0
PAYLAŞ

Çevreye, dünyaya, yaşama ve bütün canlılara duyarlı kişiler bana hep ilham kaynağı olmuştur. Veganizma’da etkilendiğim, beğendiğim ve sizlere de ilham olabileceğini düşündüğüm her kitap, makale, kişi ve benzerlerini paylaşmak niyetindeyim. Bu konuda beni etkileyen isimlerden biri de kendini çevre dünyadaki canlıları düşünerek büyük adımlar atıp insanları bir araya getirip bilinçlendirmeye çalışan birisi: Don Robertson.

Don Robertson Earthsave Baltimore’un kurucusu. Earthsave, 1989 yılında Pulitzer adayı olan Diyet ve Yeni Bir Amerika için yazan yazar John Robbins tarafından başlatılmış ve gıda seçeneklerimizin çevre, sağlık ve dünyadaki tüm yaşamı üzerindeki güçlü etkileri hakkında insanları eğitiyor ve bir kaymayı teşvik ediyor.

Earthsave, insanlara gıda seçeneklerimizin çevre, sağlık ve dünyadaki tüm yaşam üzerindeki güçlü etkileri konusunda insanları eğitiyor ve bütün bir gıda, bitki temelli diyete doğru kaymayı teşvik ediyor. Robertson, 1997’den bu yana Earthsave için aylık vegan ve vejetaryen yemeği serisine ev sahipliği yapıyor. Ayrıca, restoranlarda bir araya gelen ve insanlara daha sağlıklı ve sıcak dostu yemek seçenekleri sunmak için destek veren iki ayrı tartışma grubuna (bir vejetaryen ve bir vegan) ev sahipliği yapıyor. Ne müthiş değil mi?!

Bu güzel niyetle robertson Earthsave web sitesinde bir makalesi bulunuyor, işte bu makalenin ismi Sevgi Menüsü. Makalesine şöyle başlıyor:

‘’Ya basit bir eylem hayatımızı ve diğerlerinin hayatlarını derin ve derin şekillerde değiştirebilme gücüne sahip olsaydı … Ben yiyecek seçeneklerimizin bu tür bir güce sahip olduğuna ikna oldum.

İnanıyorum ki, tüm canlılar sevinç yaşamak ve sevgi dolu ilişkiler içinde olmak arzusunu paylaşıyorlar. Bu yüzden üç yaşımda annemden hayvanları yemek için öldürdüğümüzü öğrendiğimde çok karışık gelmişti bana. Çünkü, hayvanları daima arkadaş olarak düşünürdüm. Ve tabii ki arkadaşlarımızı öldürmüyoruz ve yemiyoruz, değil mi? İşte benim vejetaryenliğe ömür boyu sürecek olan hayranlığım başladı.’’

Ancak şuanki çiftlik hayvanlarının yaşadığı şartları, ve maruz kaldıkları durumları anlayıp tamamen bitkisel beslenmeye geçmesi ancak 41 yaşında mümkün olmuş. Bu bilinçlenme sonrasında da kar amacı gütmeyen bir kurum kurup çalışmalara başlamış.

Yaptığı toplantılarda sıkça paylaştığı konulardan biri seçimlerimizin elimizde doluğu ve et alışkanlığımız dünyadaki insan hayatının geleceği için önemli bir tehdit oluşturduğu.

Don, popüler Baltimore Vejetaryen Yemeği serisini on altı yıl ev sahipliği yapmış. Bu seride, Owings Mills’deki Sağlık için Reçetenizde aylık eğitim paketi yemekleri var. Ayrıca, grup için aylık bir e-posta bülteni yazıyor ve yerel vegan dostu restoranlarda bir araya gelen aylık Baltimore Vegetarian ve Baltimore Vegan Meetup tartışma gruplarını organize ediyor.

Don’un kendi misyonunu, insanlara sağlıklı, bitki temelli bir diyet için bir sonraki adımını atmalarına yardımcı olmak olarak görüyor. Daha sağlıklı yeme konusunda dersler veriyor ve önde gelen atölyelerden hoşlanıyor; Ve Facebook’ta çok aktif, düzenli olarak beslenme bilgilerini ve fotoğrafları herkesten arkadaşlarıyla paylaşıyor.

Yaşamı değiştirmeye açık, doğayı ve tüm canlıları önemseyen bu uğurda çalışamlar yapan kişilerin çoğalmasını umuyorum.

Daha fazla bilgi için aşağıdaki siteleri ziyaret edebilirsiniz

http://earthsavebaltimore.org/

http://earthsavebaltimore.org/node/53

https://www.facebook.com/earthsaverdon

https://www.facebook.com/groups/103906449752363/

https://www.facebook.com/groups/EarthsaveBaltimore/

 

Sevgiler,

Sevda Sarp

 

 

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.