Ana sayfa Gündem

Vegan Prens: Khaled bin Alwaleed

374
0
PAYLAŞ
Gorsel: http://khaledbinalwaleed.com/wp-content/uploads/2014/06/HRH-Prince-Khaled-bin-Alwaleed-%C2%A9-KBW-Investments-SPC-Ltd-%E2%80%93-All-Rights-Reserved-v1-a.jpg

Suudi Arabistan kraliyet ailesi üyelerinden, milyarder, yatırımcı ve aynı zamanda hayırseverliği ile bilinen Alwaleed bin Talal bin Abdulaziz al Saud’un oğlu olan, Khaled bin Alwaleed dünyadaki en varlıklı kişiler arasında yer alıyor.

Fakat ona yer vermemizin esas nedeni, hayvan özgürlüğü ,çevresel sürdürülebilirlik ve bitkisel beslenme konularındaki tutkusu ve tabii ki vegan oluşu.

Khaled bin Alwaleed, gençlik yıllarında ailesine ait sarayda yaşayan, lüks arabaları veaşırı lüks yatları olan bir Suudi prensi iken, 90’lı yılların sonlarına doğru katıldığı bir av seferi ile hayatı değişiyor.

Egzotik hayvan avı sırasında gördükleri yüzünden dehşete kapılan bin Alwaleed, eve döndükten kısa bir süre sonra, her türlü zulme karşı çıkan bir hayvan özgürlüğü aktivisti oluyor.

2012 yılında vegan olan bin Alwaleed, hayatında köklü değişiklikler yapmaya başlıyor. Petrol ve gaz endüstrisinden çekilerek, yüksek teknoloji, güneş enerjisi, yeşil inşaatlar ve vegan restoranlar gibi sürdürülebilir çözümlere yatırım yapmaya başlıyor.

Sahip olduğu 200 lüks arabadan vazgeçerek, eko-dostu, vegan sentetik derili Tesla X P90D’yı kullanmaya başlıyor. Uçak kullanacağı zaman, seyahati yüzünden oluşucak karbon etkisini sınırlamak için karbon offsetleri satın alıyor. Ayrıca artık aile sarayında da yaşamıyor.

Görsel: http://i2.wp.com/khaledbinalwaleed.com/wp-content/uploads/2014/06/HRH-Prince-Khaled-bin-Alwaleed-bin-Talal-at-SAUDIMEGA-2015.jpg

2015 yılında katıldığı, SaudiMega 2015 petrol endüstrisi konferansında, iklim değişikliği ve gereksiz enerji tüketiminin, makro düzeyde karşı karşıya olduğumuz en önemli sorunlardan olduğuna dikkat çekerek ilgiyi üzerine topluyor.

En büyük projelerinden biri ise Ürdün’ün led ışık ve güneş paneli kullanımına geçmesi. Bu sayede, zaman içinde ülke enerji masrafını %60 düşürebilecek.

Hayırsever kimliği ile tanınan babası üzerindeki etkileri sorulduğunda, Babasından çok etkilendiğini ve çok şey öğrendiğini belirten prens, geçtiğimiz ağustos ayında, babasına Dr. Michael Greger’ın How Not to Die kitabını önermiş. İki ay sonrasında babasının da vegan olduğunu söylüyor.

Bin Alwaleed’in en büyük isteklerinden biri petrole bağlı ülkesinin, önceliklerini değiştirerek daha az petrole bağlı bir konuma geçmesi.

Bin Alwaleed’in hikayesinin daha çok kişiye ulaşması ve ilham vermesi dileğiyle…

Kaynak: http://www.care2.com/causes/vegan-saudi-prince-wants-the-middle-east-to-go-green.html

 

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.