Ana sayfa Keşfet

Vegan Yolculuğunuz Nasıl Gidiyor?

956
0
PAYLAŞ

Eveet, vegan olmaya karar verdiniz fakat nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz? Vegan yaşam tarzına geçmek gerçekten zor görünüyor gibi görünebilir, ancak genellikle büyük bir yaşam biçimi değişikliği fikri aslında bunu yapmaktan daha korkutucu değil mi? Bir seferde bir değişiklik yapmak üzerine odaklanırsanız, veganizme doğru ilerleme oldukça doğal gelebilir, ama kabul edelim yine de zorlu bir süreç. Bu noktada kendi hızınızda ilerlemek ve sizin için en iyi yöntemi seçmek bence en önemlisi. Konuşmalarda ve atölyelerde hep söylediğim bir konu var, bu süreç tamamen bireysel. Kişisel tercihler, yaşam biçimi, sınırlar tamamen değişeceği gibi veganlığa geçiş süreci de farklılık gösteriyor. Tıpkı saç kesimi gibi, herkesin ayrı bir tarzı var!

İşte bu noktada veganizme geçişinizi yapılandırmak için bazı fikirler ve önerilerde bulunarak, bunları özel ihtiyaçlarınıza göre değiştirebileceğinizi düşündüm. Kendi yolculuğumda attığım adımlar umarım size de ışık olur. Yorum ve önerilerinizi paylaşmayı unutmayın 😊 Veganizma’da daha önceden ‘sağlıklı vegan olmak için ne yapmalı’ isimli bir yazı paylaşmıştım. Bu yazımda benzer noktalara değineceğim belki ama bu defa yaşadığım sürecin içine girerek bu yolcuğa biraz daha yol gösterici olmak istiyorum.

Kendi Kendinin Öğretmeni Olmak

Geçişe başlamadan önce ilk adım veganizm ve kendinizi tanımaya başlamaktır. Bu, yaşam biçiminizi değiştirmeye başlarken gerçekten hazır ve bilgili hissetmeniz çok önemli. İlk iş olarak kan testi yaptırarak başlamanızı öneririm. Bu sayede eksik ya da fazla değerlerinizin farkına varıp ona göre bir beslenme planı oluşturmalısınız. Örneğin eğer kanınızdaki kalsiyum seviyesi düşükse hangi bitkilerin kalsiyum içerdiğini ve ne kadar tüketmeniz gerektiği konusunda bilinç sahibi olmak ve mutlaka yiyeceklerinize dahil etmek büyük önem taşıyor. Ayrıca bu konularda araştırma yapmak da faydalı:

 • Vegan yaşam biçiminin faydalarını öğrenin ve hayvansal ürün üretiminin arkasındaki uygulamalar ve maliyetler konusunda kendinizi eğitin. Vegan/Vejetaryen olmak için kendi kişisel nedenlerini bulun.  Gerçekten bir sürü sebep var aslında, sizinkisi hangisi?
 • Vücudunuzu bitki temelli bir diyetle en iyi şekilde nasıl beslenebileceğinizi öğrenin.
 • Malzeme listelerini okumaya başlayın – Bir ürünün vegan olup olmadığının nasıl anlaşılacağını öğrenin ve masum olmayan ürünlerle görünen az bilinen hayvansal türev ürünlere aşinalık kazanın.
 • Okuyun, izleyin, öğrenin. Vegan belgeselleri, kitaplar, dergiler, web siteleri, bloglar, forumlar ve insanlar arayın. Değerli bilgiler, destek sunabilirler ve geçişiniz sırasında daha fazla güvende hissetmenize yardımcı olacaklardır. Örneğin Veganizma 😊

Eksiltmeden önce İlave Edin

İnsanoğlunun en temel ihtiyaçlarından biri sevgi ve bütünlük hissi. Hayatınızdan bir şeyi çıkardığınızda farkına varmasanız da duygusal olarak yoksunluk, eksiklik hissi hissedebilirsiniz. Bazı arkadaşlarımın sırf bu yoksunluk hissi ile baş edemeyeceklerini düşündükleri için hayvansal gıdalara devam ettiklerini biliyorum. Bu yüzden hayatınıza yeni şeyler ekleyip istemediklerinizi çıkarmak sizi daha çok tatmin edecektir. Örneğin ben hayvansal gıdaları çıkardıkça yerine daha sağlıklı alternatifleri ekledim, hem de bolca! Mesela bu duygusal iniş çıkışlarda elime 3-4 adet salatalık aldım ve peş peşe yedim 😊 siz neler yapabilirsiniz?

 • Diyetinize daha fazla tahıl, bakla, bakliyat, fındık, tohum ve tofu eklemeye başlayabilirsiniz.
 • Size hitap eden vegan tariflerini toplamaya ve denemeye başlayabilirsiniz. Yine veganizma size yardımcı olacaktır 😊
 • Hoşunuza giden birkaç farklı hızlı ve kolay vegan yemeği bulun ve bunları hazırlamaya başlayın
 • Badem veya soya gibi bitkisel süt laternatiflerine geçin, hatta kendiniz bile yapabilirsiniz. Çoğu insan için kolay bir geçiş olabilir ama bu kadar yemiş seçeneği varken hangisini en çok beğendiğinizi bulmak için denemeler yapabilirsiniz.

Sıklıkla Neden Bu Değişimi Yapmak İstediğinizi Kendinize Hatırlatın

Bir vegan yaşam tarzını benimsemek ile “diyet yapmak” arasında büyük bir fark var elbette. Yaşam biçiminizi, bu kadar yaptığınız her şeyi değiştiriyorsunuz sonuçta, bu değişimin kolay olması pek kolay değil.

Bir de diyet yaptığınızda bazen kaçamaklar yapmak ve diyeti ‘aldatmak’ normaldir. Ama vegan olduğunuzda bu aldatma pek mümkün olmuyor. Neden vegan olmak istediğinizi tam olarak biliyorsanız, yaşam tarzından uzaklaşmayın. Bu nedenle, bir vegan yaşam biçiminin yararlarını ve hayvan ürünlerinin sağlığımız, çevre ve insanlık üzerindeki etkisini öğrenmenin önemi çoook büyük. Kendinizce vegan olma sebebinizi -etik, sağlık, çevre vb- zorlandığınız zamanlarda hatırlayın. Örneğin benim için en zoru peyniri bırakmaktı çünkü neredeyse pırasa yemeğiyle bile peynir yiyen biriydim. Her canım peynir istediğinde aklıma mezbahalar ve ineklerin yaşadıkları görüntüleri getiriyordum. Bu anlık flash back hatırlatma beni peynir yeme isteğimden anında soğutuyordu. Sanırım hayvansal ürünlerin gerçek etkilerine odaklanmaya çalıştıktan sonra, zihnimize yer ediyor ve buna geri dönmek istemiyoruz. Fakat bu zaman alan bir süreç olabilir, endişe etmeyin gayet normal.

Bu Geçişi Plana Koymak da Faydalı Olabiliyor

İşte burada, sizin için en iyi neyin işe yarayacağını ciddi olarak düşünmeniz gerekiyor. Vegan yaşam biçimine başlamak için birçok yol var, sadece sizin için en iyi olanı bulmanız gerekiyor. Aklıma gelen ve benim de tecrübe ettiğim bir kaç örnek vermek istiyorum:

 • Önce vejetaryenlik sonra veganlık. Beni dinleyenler veganlığa geçiş hikayemi hatırlayacaklardır, ayrıca siteye de yazmıştım. Ben bir günde vegan olmadım ve benim için aslında bir süreçti bu. Tavukla başlayan yolculuğum peynirle son buldu, ve ben vegan oldum https://www.veganizma.com/nasil-vegan-oldum/
 • Ya da öncelikle çok da özlemeyeceğiniz/ eksikliğini hissetmeyeceğiniz hayvansal gıdaları hayatınızdan çıkarmakla başlayın. Yerine sağlıklı alternatifler ekleyin. Kendi sürecinizi planlayın yani.
 • Bazı insanlar, veganizme geçiş sürecini kolaylaştırmak için vegan alternatiflerine ve kolay yiyeceklere güveniyorlar. Genellikle protein açısından zengin, vitaminler ve mineraller ile güçlendirilmiş, hızlı ve hazırlanması kolay, lezzetli ve tanıdık olanlar. Bununla birlikte, bazı vejetaryen/vegan burgerler, sosisler/peynirler, vb. Gıdalar geçişi kolaylaştırabiliyor. Ama, vegan yaşam tarzınızla rahat hissetmeye başladıktan sonra, bu ürünlerin kullanımı azaltmakta fayda var. Bu tarz işlenmiş gıdaları az bir şekilde yemenin yanlış bir yanı yok, ancak uzun vadede vitamin, mineraller ve protein ana kaynağı olarak kullanılmamalı.
 • Damlaya damlaya göl olur. Vejetaryen ya da vegan olmaya karar verdiğinizde basitçe hayvansal ürün tüketiminizi azaltın. Bu azaltımların miktarına bakmayın, bu gayreti göstermeniz bile doğru yolda olduğunuzu gösterir.
 • Kendinize bunaltmaya izin vermeyin. Bir vegan yaşam tarzını benimsemek zor değil, ancak öğrenme eğrisi var. Zaman ayırın, bazı hatalar bekleyin, onlardan öğrenin ve devam edin!

Çevrenizdekilerin İtiraz ve Soruları Sizi Bezdirmesin

Kendi yolculuğumda en çok çektiğim konulardan biri bu oldu sanırım. Ben kendi kendime yeterli gördüğüm araştırmayı yaptım her zaman, ve özellikle beslenme konusunda epey bilgi sahibi oldum. Ancak ilk vegan olduğumu öğrendiklerinde çevremin verdiği tepkilere karşılık vermek vegan olmaktan daha zordu! Normalde kendi proteini hakkında bilgi sahibi olmayan arkadaşlarım benim proteinini nereden alacağım konusunda endişe etmeye başladılar. B12 seviyesi ve kaynağı arkadaş toplantılarımızın ana konusu olmaya başlamıştı. Ailem konusunda çok şanslıydım çünkü onlar vegan olma tercihim için bana saygı duydular ve kendime iyi bakacağım konusunda bana güvendiler. Size tavsiyem, itiraz ve endişelere mümkün olduğu kadar az kulak verin. Kendiniz için en doğru tercihi yaptığınıza inanın ve yolunuzdan sapmayın. Çevrenizin endişeli sorularını da sakinlikle ve bilimsel temellere dayandırarak cevaplayın. Size B12’nizi soran arkadaşlarınıza en son ne zaman test yaptırdıklarını sorun mesela 😊 Eğer başarabilirseniz ayrıca eğlenceli bir süreç de olabiliyor. Ben bana yöneltilen her soruyu sakinlik ve kendimden emin olarak cevaplıyorum, etkili oluyorum bence 😊

Kahraman Olmak İçin Kendinizi Zorlamayın

Bazı kişilerin vegan, şekersiz, yağsız, glütensiz, soya içermeyen ve “hiçbir şeysiz” beslenmeyi aynı anda yapmaya çalıştığını duyuyorum. Böyle kısıtlayıcı ve “hepsi ya da hiçbir şey” yaklaşımı, muhtemelen mümkün olduğunu düşündüğünüz sağlık nirvanası yerine doğrudan sağlıksız bölgeye götürebilir. Lütfen bir süper kahraman olmaya çalışmayın.

Bunu yapmaya çalışmakla sadece yoksun hissetmeye başlayabilir, endişeleriniz artabilir hatta tüm dünyanız tersine çevrilebilir. Bunun yerine, muhtemelen neden burada olduğunuzu, vegan olmayı ya da mümkün olduğunca çok seçenek oluşturmaya başladığınızı düşünün. Bu geçiş sizin için zorunluluk ya da ızdırapdan çok eğlence, bolluk bereket haline dönüşsün. Kendinize odaklanın ve sonra dışarı çıkın ve hayatınızı yaşayın. Endişe verici ya da aşırı takıntılı olarak geçirmemek çok değerlidir. Vejetaryen olmayan bir diyet aslında çok basit bir şey ve sağlığınızı veren ve vücut seven gıdalarla dolu, eski sıklığınız kadar tadını çıkarabileceğiniz yiyeceklerle doludur.

Vegan Olmak Sadece Beslenmek Değil

Veganizm bir diyetten çok daha fazlası, bu merhametli bir yaşam tarzı. Bu önerilerim, çoğunlukla, vegan olmaya başlamanın en zor kısmı olma eğiliminde olduğu için vegan diyetine geçiş içindir. Kişisel bakım ürünleri, giyim, ayakkabı ve diğer ev eşyaları gibi hayatınızdaki diğer ürünler için vegan alternatifleri hakkında bilgi edinmek de önemli. Vegan olduktan ve ürünlerin içeriğini didiklemeye başladıktan sonra beni en çok şaşırtan şeylerden biri de ilaçlar ve kozmetiklerin içinde bulunan hayvansal içerikler olmuştu. Normal hayatımıza kullandığımız basit kremler bile hayvansal ya da hayvanlar üzerinde test edilmiş olabiliyor. Bu konuda da bir araştırma yapmak önem arz ediyor. Etiketleri daha bir bilinçle okumaya  başlamak gerekiyor. Etiketler konusunda veganizma sizi yalnız bırakmadı, kısa bir göz atmanız yeterli https://www.veganizma.com/saglikli-vegan-olmak-icin-ne-yapmali/ 🙂

Yanınızda Yiyecekler Bulundurmak Faydalı Olabilir

Son olarak değinmek istediğim konu tam da bu! Evde uzun süre bulunmadığım günlerde, atıştırmalıklarımı veya yemekleri hep paketliyorum. Her zaman çantanın alt kısmında birkaç kuru yemiş ya da evde hazırladığım krakerler oluyor 😊

Şüpheye düştüğünüzde; kitap okuyun, film izleyin, ilham alın, ve veganizma’ya danışın 😊

 

Sevgiler,

Sevda Sarp

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.