Ana sayfa Gez

Vegan Belgrad

448
0
PAYLAŞ

İlk görüşte aşık olduğum bir şehirdi Belgrad, daha sonra her fırsatta çevre illerini de görünce genel olarak Sırbistan’ı çok sevdiğimi söyleyebilirim.

İlk ziyaretimden bu yana, her sene 5-10 günümü Sırbistan’da geçirmeye çalışıyorum. Bu süre zarfında özellikle Belgrad’da veganlar için alternatiflerin gün geçtikçe arttığını gözlemledim.

Adı beyaz şehir de olsa Belgrad yemyeşil bir şehir. Tertemiz parkları ve muhteşem Kalemegdanı ile yeşilin her tonunu görebilir, bahar geçişlerinde bol bol hapşırabilirsiniz:)

Hemen hemen her restoran, pekara ve kafe evcil hayvan dostu. Buraya kadar her şey çok güzel fakat altını çizmek isterim ki gördüğünüz evcil hayvanların çoğu saf cinsler. Yani pet shoplardan alınma canlar. Çok az kişinin can dostu, barınaklardan sokaklardan kurtarılmış. Yok değil ama çok çok az. Genelde puglar, terrierler masalarda yerken, sahipsiz arkadaşları kapılarda, köşelerde takılıyor. Kötü davranılmıyor ama tercih de edilmiyorlar. Beni üzen noktalardan biri olduğu için belirtmek istedim ama tabii ki hayvan sevgisi konusunda ülkemizden çok daha ilerideler. Kimsenin ay kedi, ay köpek dediğini göremezsiniz her medeni ülkede olduğu gibi.

Balkan mutfağı veganlıktan oldukça uzak bir mutfak aslında. Birçok restoranın menüsünde vejetaryen başlığı altında balık içeren ürünleri de görmeniz mümkün, şaşırmayın. Fakat vegan olduğunuzu söylediğinizde anlıyor ve ona göre seçenekleri sayıyorlar ya da menülerini modifiye edebiliyorlar.

Benim en büyük şansım, Sırbistandaki arkadaşımın vegan olacak olan bir vejetaryen olması. Dolayısıyla kendisi sayesinde restoranların menülerinde bile değişiklik yaptırabiliyoruz.

Bir diğer güzel yan ise marketler. Bizim kaldığımız sokağın hemen köşesindeki markette buradakilere oranla oldukça çeşitli ve uygun vegan ürünler vardı. Sebze ve meyve zaten oldukça ucuz ve lezzetli çünkü Sırbistan bir tarım ülkesi. Tofu namaz adında sürülebilir bir soya ürünü, humus, ajvar(paprika ile yapılan çok lezzetli bir meze), alpronun ürünleri ve başka bitkisel sütler, pudingler, müsliler, taze sebze suları, chia, kinoa vb tohumları buraya oranla oldukça ucuza alabilirsiniz.

En sevdiğim kahve zincirleri Coffee Dream. Benim sürekli gittiğim 2 şubeleri var ikisi de Knez Mihailova üzerinde. Upuzun bir menüleri var, fiyatları oldukça uygun ve kahveleri leziz. Ayrıca yine taze sıkılmış meyve, sebze suları vs bulabilirsiniz. Tüm kahve çeşitlerini, bitkisel süt alternatifleri ile sipariş edebiliyorsunuz. Soya sütünün ise naturel ya da vanilyalı oluşuna kadar dikkatle soruyorlar. Favorum 0,5 L’lik soy milk coffee latte oldu. Coffee dream dışında da bitkisel süt ile vegan kahve hazırlayan yerler var ama lezzet olarak yaklaşmadıkları için onları eledim.

Skadarlija, tarihi bir sokak. Yerel müzikler eşliğinde, oldukça güzel restoranlarda eğlenebilir ve yemek yiyebilirsiniz ama muhtemelen menüye bakarak aç kalırsınız. Izgara sebze ve özel ızgara mantarlar, sote mantarlar, Sırpska salata(sopska olanı peynirli) ve tabii ki ajvar denenebilir ama bu restoranlar çok yoğun olduğu için ızgara ve bulaş olayını söylemeye çalışırsanız en iyi ihtimalle dikkate alınmayabilirsiniz. Önceden uyarayım. Yine yanınızda lokal bir arkadaşınız olursa bu konuda size yardımcı olacaktır.

Gelelim bu senenin en güzel keşfine; Radost Fina Kuhinjica! Vegan ve raw vegan seçenekleri olan bir restoran! Malesef vegan değil ve vejetaryen bir iki seçeneği de bulunuyor ama menü ağırlıklı olan vegan ve leziz. 10 gün içerisinde 3 defa konuk olduk. Lokal arkadaşlarımız ve bir navegan arkadaşımız da bize eşlik etti ve yemekten sonra şaşkınlığını dile getirdi: ”Tıka basa doydum ama iyi hissediyorum!” Görselde ekmeği ev yapımı olan, vegan hamburgerler var, yanında da yine kendi yaptıkları badem peyniri!

Bu görsel ise glutensiz, şekersiz ve çiğ çizkek’e ait. Gerçekten çok güzeldi.

En son dönmeden önceki akşam ziyaret ettiğimizde bahçelerinde özel bir parti vardı. Yemeğimizi bitirince bizi de bahçeye, partiye dahil ettiler. Bu güne kadar yediğim en güzel vegan hamburler ve glutensiz, raw, şekersiz cheesecake için Radost derim. Ama eklemeden geçemeyeceğim gerçekten her şeye rağmen benim için en güzel restoran(ayrıca sadece vegan) hala Vegisso. Yine de Radost ikinci sırayı aldı diyebilirim. Fiyatları ise gayet uygundu.

Özetleyecek olursak, Almanya kadar çok seçeneği olmasa da gerek fiyatları gerek misafirperverliğiyle vegan dostu olmaya aday bir destinasyon Belgrad.

Aslı Aydoğdu 

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.