Ana sayfa Öğren

Yumurta Yerine Neler Kullanabiliriz?

9735
2
PAYLAŞ

Yumurta bütün dünya mutfaklarında kullanılan bir ürün. Hem kahvaltıda hem de yemeklerde kullanılan yumurtanın yerini vegan mutfakta ne alıyor? Yumurtayı tamamen çıkarıp yerine bitkisel alternatifler koymak mümkün.

Yemeklerde kullanabileceğiniz sekiz pratik yumurta alternatifi:

Muz

Olgunlaşmış muzları kıvam vermek için kullanabilirsiniz. Bir olgunlaşmış muz ezip kek ve kreplerde bir yumurta yerine geçiyor. Sadece dikkat edin, muz tatlandırıcı olduğu için diğer malzemelerinizle uyumlu olursa daha lezzetli olur.

Keten tohumu – flaxegg

Yapıştırıcı etki için keten tohumunu kullanabilirsiniz. Yaklaşık bir kaşık keten tohumunu 3 kaşık su ile karıştırıp 15 dakika kadar bekletirseniz yoğun ve yapışkan bir kıvam edip bir yumurta yerine kullanabilirsiniz. Bonus: keten tohumunun faydaları için link.

Chia tohumu

Keten tohumu gibi chia tohumları da yapıştırıcı ve yoğunlaştırıcı etkiye sahiptir. Bir yumurta için ölçü de yine benzer bir kaşık chia,ya karşılık üç kaşık su.

Elma püresi

Muz gibi tatlandırıcı ama aynı zamanda kıvam veren çok sağlıklı bir alternatif. Özellikle kek ve muffin tariflerinde doğal tatlandırıcı olarak ta kullanabilirsiniz.

Aquafaba

Bu bakliyat suyu hem sağlıklı hem de kolay bir alternatif. Baklagilleri kaynattığınızda suyunu vegan peynir, mayonez ve fermantasyon gibi bir çok alanda kullanabilirsiniz.

Yumurta ikameleri

Türkiye’deki marketlerde de satılmaya başlanan paketlenmiş yumurta ikameleri yine su ile karıştırdığınızda yumurta yerine geçiyor. Bu alanda Migros gibi marketlerde bulabileceğiniz ürünün markası Mader.

Tofu

Yumurtanın verdiği ıslaklık dokusunu ve sıvı alternatifi olarak kullanıyorsanız tofuyu da tercih edebilirsiniz. Tadının çok keskin olmaması sayesinde özelikle brownie, kolay ekmekler için ideal. Ayrıca kahvaltı alternatifi olarak tofu scramble olarak ya da salatalar için çok güzel bir alternatif.  ¼ cup tofu bir yumurta yerine geçiyor.

Karbonat ve elma sirkesi

Karbonatla sirkeyi karıştırdığınıza nasıl kabardığını gördünüz mü? Özellikle kek ve börekleri kabartmak ve puf puf hissini vermek için kullanabilirsiniz bu ikiliyi. Bir çay kaşığı karbonatı bir yemek kaşığı elma sirkesi ile karıştırdığınızda bir yumurta yerine geçiyor.

Sevda

PAYLAŞ

2 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.